sobota 20. června 2026

5 km Run a 1/2Maraton Olomouc ❤️ 2026

Úterý 2.6.2026 
 
Po bakalářské práci jsem si myslela, že na svojí závěrečnou práci už nemůžu dostat krásnější posudek. Můžu :-).
 
Středa 10.6.2026
 
Moje spolustudentka ❤️.
 

Čtvrtek 11.6.2026
 
Mgr. ;-). Nejcennější pro mě jsou slova, že víc takových studentů jako já ❤️
 
V deset hodin večer ležím v posteli a nemusím se učit. Neskutečné :-). 
 
Pátek 12.6.2026
 
Na Moravia Sport Expo zavítaly školy, takže je tady spousta dětí. Stelinka si zkouší různé sporty. Následuje beseda s elitními atlety, krmení kačenek a zmrzlina.
 
Místní svůj "maraton" milují a těší se na něj ❤️.
 
Sobota 13.6.2026
 
Tři čtvrtě hodiny před pětikilometrovým závodem se spouští slejvák. Z dámské šatny každou chvíli opatrně nakukujeme ven a  kontrolujeme situaci. Než déšť zeslábně, uvnitř se mezitím alespoň protáhnu.
 

Na startu už neprší, je teplo. Mokré kostky po dešti však kloužou. Chybí mi rychlost a odpočatost, co se dá dělat. Tratí, provoněnou lipovými květy, běžím, jak se dá. Na obrubníku smutní z čela odpadlá běžkyně. Přichází závěr po kostkách, vrcholící stoupáním k cíli. 
 

Nakonec to bylo docela fajn. Jsem rozběhaná.
 
Rektorský pohár jsem letos nevyhrála. Ta radost, když se rozdrnčí telefon, že se mám dostavit k pódiu, ta se dnes nekoná. Zvítězila slečna, která mě předběhla o parník. Do očí se mi derou slzy. To je sport. 
 
Banán, ovesná kapsička (těm dětem to vůbec nesladí), sójový suk, voňavá sprcha a jsem zpátky na Horním náměstí. Podruhé stojím na startu a tentokrát slzy tečou proudem. Můj jubilejní stý půlmaraton. Padl tam, kam padesátý.
 
 
Nemůžu už po padesáti metrech. Je to utrpení, očistec. Těžké nohy, nejde to. Snažím se jen nějak vydržet běžet. 
 

Panuje teplo, příjemně pofukuje. S elitním startovním číslem se mezi námi pohybuje letošní republiková šampionka v maratonu. Po deseti kilometrech si omylem chrstám vodu do ucha. Že jsem se tu v předchozích dnech tolik proháněla. Když ono mi to v Olomouci pokaždé létá. Na šestnáctém kilometru si jeden z vodičů na hodinu a čtyřicet minut bere colu, druhý pivo. To se mi nelíbí, alkohol na trať nepatří. Navíc do rukou vodiče, který jde příkladem. Colu bych si ale dala. Vodič ji i nabízí, jenže už mi utekl. Mám hlad.
 
Po doběhu mě chytají křeče v břiše. S časem nejsem vůbec spokojená. Pětka mě podle mě stála pět minut z času půlmaratonu. Dávám si sprchu. Prodírám se davem nejprve pro sladkou Mattoni (běžela jsem dva závody, můžete mi nalít plný kelímek ;-)) a vzápětí zpět na druhou stranu pro nejlepší zmrzlinu. Jinou nechci.
 
Stelinka se probouzí. Fandíme a čekáme na poslední závodnici Janču. Už se nespěchám učit a nejsem nervózní jako před dvěma týdny v Českých Budějovicích. Můžu v klidu zůstat a užít si atmosféru ❤️.

sobota 6. června 2026

1/2Maraton České Budějovice 2026

Sobota 30.5.2026
 
Letos se Expo nachází na Výstavišti, takže z nádraží tam a hned zase zpět je to docela štreka. 
 
Po příchodu na ubytovnu na nás ze sousedního pokoje vykukuje polonahá Lída. Venku krátce sprchne. Jinak je teplo a dusno, ale příjemně pofukuje. 
 
Stelinka vyráží na hřiště, já na trať.
 
Co dělají Šneci v běhu takhle vpředu? Po startu zavazí. Nevadí, alespoň to nepřepálím.
 

Už jenom devatenáct kilometrů. "Už jenom devatenáct kilometrů." Někdo to má stejně. 
 
Běží se mi dobře. Až si říkám, že bych dnes mohla pokořit svůj nejlepší letošní čas. Miluji, když nám patří celé silnice. Pasáž mezi pátým a osmým kilometrem je tak rychlá, že sedmý kilometr ani nevidím. 
 
Jenže po dvou třetinách závodu přichází zabiják Českobudějovického půlmaratonu v podobě Vodní ulice. Při výběhu na ni poprvé pálí nohy. Navíc se zklamáním zjišťuji, že se pohybuji blíž praporkům za sebou než těm před sebou, a to výrazně, ačkoliv pocitově to vnímám opačně. Tempo pokleslo a už se mi nedaří ho znovu rozjet. Obrátkový úsek na Husově třídě dva kilometry před koncem představuje zabijáka číslo dvě. Závěr se mi příliš nepovedl.
 

V cíli hned mířím ke stánku pro pidi midi ochucené Mattoni. Víc nedají. Můžou být České Budějovice bez pizzy? 🍕